SPRAWDŹ NA:

Zapraszam

do kontaktu

Zapraszam do kontaktu

+48 510 983 400

kontakt@personaltalent.pl

Personal Talent Anna Bartoszewicz-Pajka z siedzibą w Gdańsku, przy Piotrkowskiej 21

NIP: 8471077578, REGON: 191648773

e-mail: kontakt@personaltalent.pl, tel. +48 510 983 400

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Foto: pixabay.com, unsplash.com, pexels.com

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

 

Realizacja: Plutowski.pl

Consulting: Adam Plutowski

Jesteś jedyną osobą na świecie,

która może wykorzystać swój potencjał

 

~ Zig Ziglar

Zadzwoń

Napisz

Zadzwoń

Napisz

Czy kryzys ma potencjał rozwojowy

Czy kryzys ma potencjał rozwojowy? Na pierwszy rzut oka – nie bardzo. W słowniku, wśród synonimów, są takie słowa jak: trudności, marazm, załamanie, zniechęcenie czy niemoc. Teraz można by dodać jeszcze wyrazy pokrewne: covid, epidemia i locdown. Jednak w słowniku jest też słowo: PRZEŁOM.

 

W ostatnich dniach zakończyłam 5 procesów coachingowych z osobami, które trafiły do mnie z powodu kryzysu, jaki wywołała w ich życiu pandemia. Nowa rzeczywistość spadła nagle, nie dając specjalnie czasu, aby się przygotować.Nie będę tu opisywać sytuacji każdego z nich (może w innym wpisie).

Były to dwie kobiety i trzech mężczyzn, głównie mali  przedsiębiorcy i freelancerzy, z różnych branż. Marek – współwłaściciel restauracji, Justyna – właścicielka zakładu fryzjerskiego, Dominika – managerka w korporacji, Jurek – fizjoterapeuta, Tomek – grafik komputerowy (imiona zmienione). Każdy w różnej sytuacji: biznes zamknięty lub utrata klientów lub planowane zwolnienia … Marazm, załamanie, zniechęcenie, niemoc.

 

Dla każdego z nich ten proces to był PRZEŁOM. W różnym wymiarze: znalezienia nowego celu, odkrycia przekonań, które ciągną w dół, spojrzenia „z lotu ptaka” na swoją sytuację , przepracowania możliwości czy  znalezienia źródła energii, aby ruszyć z miejsca. Przyszli, bo „tonący chwyta się brzytwy”, ale nie spodziewali się zbyt dużo (żeby nie powiedzieć, że nie bardzo wierzyli, że coś się poprawi. Paradoksalnie okazało się, że sytuacja kryzysowa pomogła im w różny sposób: w przeformułowaniu celów, zainspirowaniu do zmian i świeżego spojrzenia, do nowego sposobu wykorzystania  swoich kompetencji, do wykorzystania doświadczenia w niekonwencjonalny sposób lub po prostu realnej oceny sytuacji, bez nadmiernego defetyzmu.

 

Mądre słowa mówią, że „ludzie i organizacje mogą doświadczyć tzw. wzrostu pokryzysowego i odnaleźć w sobie dodatkowe zasoby i kompetencje”. To prawda.

W tym wszystkim, w tej pełnej napięć rzeczywistości, potrzeba najpierw jednego: decyzji, że pomimo frustracji i lęku, chcę PRZEŁOMU. Ta zmiana to przede wszystkim odszukanie u siebie kompetencji, wiedzy, doświadczeń, dzięki którym możemy mieć wpływ na własne życie.Kryzys nie musi zakończyć się tak źle jak to na początku wygląda. To prawda, że kryzysy wymagają często niestandardowych i odważnych działań, np. przewartościowania przekonań o sobie i świecie oraz sposobów działania. Potrzeba trochę wysiłku, ale raczej warto.

 

02 lipca 2020

WYŚLIJ CV