SPRAWDŹ NA:

Zapraszam

do kontaktu

Zapraszam do kontaktu

+48 510 983 400

kontakt@personaltalent.pl

Personal Talent Anna Bartoszewicz-Pajka z siedzibą w Gdańsku, przy Piotrkowskiej 21

NIP: 8471077578, REGON: 191648773

e-mail: kontakt@personaltalent.pl, tel. +48 510 983 400

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Foto: pixabay.com, unsplash.com, pexels.com

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

 

Realizacja: Plutowski.pl

Consulting: Adam Plutowski

Jesteś jedyną osobą na świecie,

która może wykorzystać swój potencjał

 

~ Zig Ziglar

Zadzwoń

Napisz

Zadzwoń

Napisz

Kochaj siebie – to nie egoizm

Ty sama jesteś najbliższą osobą dla  … siebie samej. W swoim towarzystwie spędzasz całe życie, każdą godzinę i każdą sekundę. W chwilach radości i smutku. A najbliższą osobą trzeba zajmować się najlepiej, najserdeczniej, z wielką miłością.


Dobre traktowanie siebie nie do końca uwzględniają normy obyczajowe, moralne, wychowawcze.  Na ogół słyszymy, że powinniśmy dbać o innych, być altruistyczni. Kierowanie się osobistym interesem, koncentracja na zaspokajaniu własnych potrzeb jest oceniana negatywnie i nazywana egoizmem. Działanie dla dobra innych i działanie dla własnego dobra, często są przedstawiane jako konkurencyjne. Tymczasem jeśli chodzi o kwestie moralne - w Biblii znajdziemy zalecenie i wskazówkę: „będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Czyli mocno i szczerze. 

 

Powiedz: kocham siebie.


Człowiek, który naprawdę kocha siebie z łatwością dostaje wszystko, czego pragnie. Jest doceniany ma atrakcyjną pracę, miłość i przyjaciół. Jeśli nie kochamy siebie, generalnie w życiu mamy trudniej:  nie żyjemy w zgodzie ze sobą, nie mamy dobrych relacji z innymi ludźmi i nie układa nam się w życiu, bo zazwyczaj jesteśmy przekonani że na nic nie zasługujemy. W związku z tym nie dostajemy tego. 

Co to znaczy kochać siebie? Najprostsza definicja - akceptować wszystkie swoje zalety i wady. A także – jak to w miłości – rozumieć siebie, wspierać i lubić siebie, pomagać sobie, traktować siebie z szacunkiem i być ważnym dla siebie. Tu można przytoczyć klasykę gatunku – 1. List do Koryntian:


 „I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, 
lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał. 
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. (…)”


Teraz pomyśl o sobie i zrób rachunek sumienia. Czy jesteś dla siebie cierpliwa i łaskawa? Czy raczej powtarzasz sobie z byle powodu: „Źle to zrobiłam”, „Strasznie dziś wyglądam”, „Niepotrzebnie to powiedziałam” … 


Gdy kochasz siebie, wiesz w czym jesteś dobra, a do czego zupełnie się nie nadajesz. I co najważniejsze:  akceptujesz to. Jeśli nie umiesz kochać siebie, zastanów się, jaka jesteś dla ukochanej osoby (dziecka, męża, partnera) i zachowuj się tak wobec siebie. 

 

Jestem swoją przyjaciółką


Wg mnie pierwszym krokiem do pokochana siebie jest zaprzyjaźnienie się z sobą. Wobec przyjaciółki jesteś wyrozumiała, wybaczasz jej spóźnienie czy roztargnienie, mówisz: „Ona taka jest” i to wiele tłumaczy. A teraz tak samo myśl o sobie. „Dziś nie jestem w formie, więc nie posprzątam mieszkania”. I nic się nie dzieje. Nie jesteś z tego powodu leniwa, tylko po prostu posprzątasz kiedy indziej. Lub zrobi to ktoś za ciebie. 


Jeżeli uświadomisz sobie, jak o sobie myślisz i co do siebie mówisz, będziesz mogła to zmienić , a wtedy uczucie miłości samo przyjdzie. 

 

Czas dla siebie


Gdy kochamy innego człowieka poświęcamy mu czas. Wspólne rozmowy, wyjazdy, imprezy – to robimy razem. Tak samo potrzebujemy czasu tylko dla siebie, aby zająć się tylko sobą i tym, co sprawia mi przyjemność – czytanie, bieganie, medytacja lub nicnierobienie.


Po prostu czasami – powiedz do siebie "Cieszę się, że jesteś" , "Jesteś świetna, mądra i ładna", "Kocham cię taką, jaka jesteś”. Do innych na pewno tak mówisz, teraz powiedz to sobie. 


Napisz list do siebie lub maila. 


Czy coś tak nieskomplikowanego może zadziałać? Może - a dowodem na to, jaka siła kryje się w takich sformułowaniach, jest fakt, że dla wielu z nas powiedzenie sobie czegoś takiego jest na początku bardzo trudne. Warto mówić sobie miłe i ciepłe słowa!

 

Krok po kroku

 

  • Przypomnij sobie sytuacje, w których jesteś niezadowolona z siebie. Dlaczego byłaś niezadowolona?

  • Pomyśl, co stanie się najgorszego jeśli … (powiesz coś głupiego, spóźnisz się, przesolisz danie na obiad itd.). Czy to „najgorsze” jest naprawdę takie ważne?

  • Kiedy możesz być dla siebie bardziej wyrozumiała? Co możesz sobie wybaczyć?

  • Napisz list do bliskiej Ci osoby, aby podziękować za, że jest i jaka jest. Teraz taki sami list napisz do siebie.

28 listopada 2018

WYŚLIJ CV