SPRAWDŹ NA:

Zapraszam

do kontaktu

Zapraszam do kontaktu

+48 510 983 400

kontakt@personaltalent.pl

Personal Talent Anna Bartoszewicz-Pajka z siedzibą w Gdańsku, przy Piotrkowskiej 21

NIP: 8471077578, REGON: 191648773

e-mail: kontakt@personaltalent.pl, tel. +48 510 983 400

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Foto: pixabay.com, unsplash.com, pexels.com

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

 

Realizacja: Plutowski.pl

Consulting: Adam Plutowski

Jesteś jedyną osobą na świecie,

która może wykorzystać swój potencjał

 

~ Zig Ziglar

Zadzwoń

Napisz

Zadzwoń

Napisz

Podejmowanie decyzji może być łatwiejsze

Podejmowanie decyzji (zarówno osobistych, jak i zawodowych) to często trudność i stres. Obawiamy się, że wybór jednej drogi zamknie inne możliwości albo przyniesie przykre konsekwencje. Jesteśmy zmęczeni nawałem myśli i rozterek, miotaniem się między „tak” a „nie”. Nauczenie się podejmowania decyzji to ważna umiejętność.

W takiej sytuacji podczas mojej pracy z Klientami zapraszam do poszerzenia perspektywy, popatrzenia na daną sprawę z góry, z boku, z dołu … z każdej możliwej strony. Chodzi o to, aby oderwać się od swoich przekonań, pułapek utartych schematów i jednowymiarowego patrzenia. Używam do tego pytań kartezjańskich. Dzięki nim można nazwać korzyści i straty – rozważyć je w różnych kontekstach.

 

Zaczynamy

Zapisz na kartce, jaką decyzję rozważasz. Jeśli masz kilka opcji, zapisz każdą oddzielnie i poniższe ćwiczenie zrób dla każdej z nich. Następnie zastosuj pytania kartezjańskie.

Proponuję dwie opcje - możesz wybrać jedną z nich  lub skorzystać z obu.

 

Wariant I skupia się na możliwych opcjach związanych z Twoim otoczeniem i przekonaniami. Jest ukierunkowany przede wszystkim na świat zewnętrzny i środowisko.

Wygląda to tak:

 

 

CO SIĘ WYDARZY,

KIEDY TO

ZROBISZ?

CO SIĘ NIE WYDARZY,

KIEDY TO

ZROBISZ?

CO SIĘ  WYDARZY,

KIEDY  TEGO

NIE ZROBISZ?

CO SIĘ  NIE WYDARZY,

KIEDY  TEGO

NIE ZROBISZ?

 

 

 

1. Co się wydarzy, kiedy to zrobisz?

Zapisz wszystkie korzyści, jakie przyniesie decyzja. Mogą to być zdarzenia, reakcje, relacje (otoczenie, współpracownicy, rodzina, przełożeni, znajomi itd.) – to, co jest możliwe w sytuacji, gdy podejmiesz decyzję na „tak”.

 

2. Co się NIE wydarzy, kiedy to zrobisz?

Zapisz wszystko to, co wg Ciebie nie zadzieje się w sytuacji, gdy podejmiesz decyzję na „tak”. To jest koszt decyzji. Tu możesz wpisać też to, co mogłoby wydarzyć się w innym przypadku, a nie wydarzy się w tym, nad którym teraz zastanawiasz się.

 

3. Co się wydarzy, kiedy tego NIE zrobisz?

Zapisz wszystkie możliwe zdarzenia, reakcje, relacje itp. w sytuacji, gdy nie podejmiesz decyzji i utrzymasz aktualny stan rzeczy. Co się wydarzy, gdy nadal będzie tak jak jest?

 

4. Co się NIE wydarzy, kiedy tego NIE zrobisz?

Zapisz wszystkie możliwe zdarzenia, opcje i reakcje, jakie na pewno NIE będą mieć miejsca, gdy pozostawisz obecny stan rzeczy. Jakie zdarzenia, których może pragniesz nie nastąpią w tej sytuacji? Albo te, których wolisz uniknąć - jakie z nich nie będą mieć miejsca?

 

Wariant II skupia się na Twoim świecie wewnętrznym – Twoich przekonaniach, doświadczeniach i subiektywnej ocenie świata, a w biznesie wspiera ocenę ryzyka przedsięwzięcia. Tej opcji używam, gdy klient boi się straty lub bardzo duża korzyść osobista czy materialna okupiona jest dużym ryzykiem.

CO ZYSKASZ,

GDY TO

ZROBISZ?

CO STRACISZ,

GDY TO

ZROBISZ?

CO ZYSKASZ,

GDY  TEGO

NIE ZROBISZ?

CO STRACISZ,

GDY  TEGO

NIE ZROBISZ?

 

Pytania kartezjańskie to mocne ćwiczenie, które konkretnie wspiera podjęcie decyzji.  Daje ogląd sytuacji z różnych perspektyw, zwiększa pewność w podejmowanej decyzji oraz pomaga stworzyć alternatywne opcje. Dla mnie jest też bardzo ważne, że taka rzetelna i pogłębiona analiza sytuacji pomaga działać w zgodzie ze swoimi osobistymi wartościami.

08 sierpnia 2019

WYŚLIJ CV