SPRAWDŹ NA:
Zapraszam
do kontaktu
Zapraszam do kontaktu
+48 510 983 400
kontakt@personaltalent.pl
Personal Talent Anna Bartoszewicz-Pajka z siedzibą w Gdańsku, przy Piotrkowskiej 21
NIP: 8471077578, REGON: 191648773
e-mail: kontakt@personaltalent.pl, tel. +48 510 983 400
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Foto: pixabay.com, unsplash.com, pexels.com
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl
Consulting: Adam Plutowski
Jesteś jedyną osobą na świecie,
która może wykorzystać swój potencjał
~ Zig Ziglar
Wielu ludzi pragnie zmiany w życiu na lepsze. Zmiana może dotyczyć pracy, kariery, relacji z ludźmi, rozwoju osobistego, spędzania wolnego czasu itd. Ale jak ogarnąć teraźniejszość?
Wiemy, że najpierw był chaos, potem słowo, a następnie działanie, czyli tworzenie. Tak na ogół się dzieje, nie tylko przy tworzeniu świata, ale także w mniejszych sprawach. To sprawdzona metoda, więc możesz ją wykorzystać także we własnym życiu. Ale jak przejść od chaosu do tworzenia? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak ma być – czyli określić cel. Potem – ułożyć plan, a następnie go zrealizować. Proste? Niby tak. Tylko od czego zacząć?
Cel, który nie pozostawia wątpliwości
Marta na swoje 35 urodziny postanowiła: „będę żyła zdrowiej”. Postanowienie padło i Marta zaczęła analizować jak to zrobić. Przeczytała kilka artykułów w internecie na temat zdrowego stylu życia - szukała porad i argumentów, że warto podjąć wyzwanie oraz pułapek, które mogą ją spotkać. „Oto dlaczego muszę się zmienić. Oto dane, które tego dowodzą. Na to muszę uważać”. Tak minął miesiąc. Faza „analizy” trwała, a faza „czynu” nie następowała.
Dlaczego tak się stało? Przede wszystkim dlatego, że Marta postawiła sobie bardzo ogólny cel: „będę żyła zdrowiej”. Zabrakło w nim precyzji. W takiej niejednoznaczności kryje się niebezpieczeństwo. Wyobraźmy sobie, że w nadziei na zdrowe życie Marta postanowiła dziś, że pójdzie do klubu fitness. Ale spójrzmy prawdzie w oczy. Już za kilka dni, kiedy będzie zmęczona, nie pójdzie ćwiczyć, ale zamieni cel w ramach „zdrowego życia” (bo też mieści się w tym postanowieniu), na inny: zapali mniej papierosów niż zwykle. Jednak trudna sytuacja w pracy spowoduje, że zapali tyle samo lub nawet więcej niż zwykle. Granica zacznie się rozmywać. Wtedy Marta będzie „przestrzegała” zasady „mniej papierosów”, ale tylko w domu. Wtedy poszuka innego działania, które mieści się w ogólnym celu. Niestety, gdy chodzi o samokontrolę, szukamy luk i usprawiedliwień.
Odpowiedzią na tego typu dylematy są bardzo konkretne cele. Wyeliminuj niejednoznaczność. Marta (i każdy z nas) potrzebuje czarno-białego celu, takiego, który nie pozostawia żadnego pola manewru. Gdyby Marta zmieniła postanowienie i zamiast „żyć zdrowiej”, postanowiła „będę chodziła we wtorki i czwartki do klubu fitness” albo „całkowicie zrezygnuję z jedzenia fast food’ów”? Takie cele nie pozostawiają możliwości ucieczki.
Krok po kroku do zmiany
Wyznacz cel. Niech będzie konkretny, mierzalny, wykonalny, ważny, określony w czasie oraz pozytywny.
Zaplanuj konkretne działania. Przełóż górnolotny cel na konkretne zachowania.
Wyobraź siebie, gdy już jesteś u celu. Jak wyglądasz, co robisz? Narysuj to lub opisz.
Skoncentruj się na pierwszym kroku w drodze do celu.
Zbuduj nawyk. Przekonaj się, że Twoje działania stały się rutyną.
Zapytaj siebie
Gdybyś miał(a) podnieść jakość swojego życia na wyższy poziom, jaką sferę swojego życia chciał(a)byś zmienić w ciągu najbliższych 3 - 6 miesięcy?
W skali od 1 do 10, na ile oceniłbyś poziom swojej satysfakcji w tej sferze na dziś dzień?
Co stracisz, jeśli nie zajmiesz się tą sferą życia?
Co zyskasz, jeśli zajmiesz się tą sferą życia? Jak to zmieni całe twoje życie?
Co cię do tej pory zatrzymywało? Jaką historyjkę powtarzasz sobie i innym na temat tej sfery życia, by usprawiedliwiać obecny stan rzeczy?
W skali od 1 do 10, na ile chcesz się zaangażować w tę zmianę?
Co konkretnie zrobisz? Kiedy?
Zainspiruj się
Piosenka „Nazywaj rzeczy po imieniu” Raz Dwa Trzy
Piosenka „Czas spełnienia” Hey
Książka: „Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić”, C. Heath, D. Heath